Vinç Operatörlüğü İş Başvurusu

Kaldırma ve yükleme tipi iş makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, iş makinesinin çalışma öncesi ve sonrasında kontrol ve bakım ve ayarlarını yapabilen operatörlük belgesine sahip kişilere Vinç Operatörü ve yaptığı işin ismine de vinç operatörlüğü denmektedir.

Yeni çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun kapsamında Vinç kullanıcıları kaldırma ve yükleme tipi iş makinesi operatörlük belgesi almak zorundadır. İş güvenliği Uzmanları, Çalışma Bakanlığı’ndan gelen müfettişler, vinçleri kontrol eden denetçiler tarafından vinç operatörlerinin operatör belgesi alması zorunludur.

Vinç operatörleri sadece şantiye alanında çalışacak ise, operatörlük belgesinin olması yeterlidir. Ancak şehir içi ya da şehir dışı karayollarında seyahat edileceği zaman G sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. Ehliyet sahibi iseniz, operatörlük belgesini sürücü belgesine ‘’G‘’ sınıfı olarak işletebilirsiniz. Ehliyetiniz yok ise operatörlük belgesini aldıktan sonra Trafik ve İlk Yardım sınavına girmek şartıyla,‘’G‘’ sınıfı sürücü belgesi alabilirsiniz.

Vinç operatörlüğü, maaş olarak çok iyi şartlarda çalışma fırsatı sunmaktadır. Ancak ödenen bu maaşın karşılığından pek çok sorumluluk verilmektedir. Örneğin, şantiye içerisinde vinç ile alakalı gerçekleşecek herhangi bir kaza, vincin arıza yapması gibi sorunların tamamından vinç operatörü sorumludur. Böyle bir sorumluluk karşılığından verilen maaşın yüksek olması gayet normaldir. Kullanılması çok dikkat isteyen kaldırma ve taşıma tipi araçlar genelde inşaat sektöründe kullanılmakta olup, günümüzde pek çok firmanın yüksekte çalışma yapması gereksinimi sırasında illere göre değişkenlik gösteren saatlik çalışma şeklinde kiralanmaktadır.Vinç operatörlüğü iş ilanlarını buraya tıklyarak takip edebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ