Tübitak İş Başvurusu

Cemal Gürsel tarafından kurulan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun kısa adıdır. 1963 senesinde dönemin hükumetine danışmanlık amacıyla kurulmuştur. İlk ismi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’dur. İlk kuruluş ama genç bilim insanlarını bünyesinden toplamak ve destelemek iken, günümüzde tarımla ilgili AR-GE projelerinin desteklenmesi ve yönetilmesine varana kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir. 1993 yılından itibaren bazı bilimsel kitap ve dergiler yayınlamıştır. Bilim ve Teknik bunların en bilinenlerindendir. Bilim ve Çocuk, Meraklı Minik kurumun daha genç yaşlara hitap edecek yayınlarındandır. Ayırca TÜBİTAK ‘’Pardus’’ adında bir işlerim sistemi geliştirmektedir. Kurum Üniversite Giriş sınavlarında ilk 5000’lik dilime giren öğrencilerden belli bölümleri tercih edenlere (fizik, kimya, genetik, felsefe v.b.) aylık 250 tl karşılıksız burs vermektedir. Ülkede bilimin ve ülkenin gelişimini sürdürebilmesi açısından genç bilim insanlarını ödül ve burslarla desteklemektedir. Popüler bilimler haricinde ülkede bilimin gelişmesine verdiği destek oldukça fazladır. Bilim olimpiyatlarına katılım artması için çalışmalar yürütmektedir. Belli şartlarda 1500 tl kadar doktora bursu da vermektedir. Her yıl ekim ayında duyurulan TÜBİTAK Bilim Ödülleri bilime önemli katkılarda bulunmuş insanlara verilmektedir. Kurum zaman zaman üniversite giriş sınavları için sorular hazırlamaktadır.

Merkez binası Ankara’da Kavaklıdere’de bulunmaktadır. Bu binanın iç mekan yapısı oldukça karmaşıktır. Bunun haricinden Gebze ve Kocaeli il sınırı üzerinden bir araştırma merkezi daha vardır. Anatalya, Saklıkent’te 2500 metre yükseklikte bir gözlem evi de bulunmaktadır.(Tübitak Ulusal Gözlemevi) Bu mevki dünya üzerinden gökyüzü gözlemlemek için elverişli sayılan yerlerdendir. TUG 2006 senesinde Rotse projesine dahil olmuştur. Aynı yıl mart ayında gerçekleşen güneş tutulması buradan tam gözlemlenmiştir.

TÜBİTAK yetenekli gençlerin yetişmesinden ve ülkede bilimin gelişmesinde en büyük payı olan devlet kurumudur. Ayrıca halk sağlığı için de araştırmalar yapmaktadır. Bünyesinde çok fazla mühendis de barındıran kurumun mevcut başkanlığını vekaleten Profesör Doktor Mehmet Çelik yapmaktadır. Kurumun asıl yürütme organı genel sekreterliktir. Kurumun başkanlığına eş değer bir konumdadır. Genel sekreter Başbakan ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanır.

Ayrıca Emrah Ablak’ın Ankara’daki merkezinden geçen kurumla aynı adı taşıyan bir karikatür çizgi roman serisi vardır.

Tübitak İletişim Bilgileri
Adres; Tunus Caddesi No:80 06100 Kavaklıdere Ankara

Tübitak Kariyer Olanakları
Firma insan kaynakları sayfasından açık pozisyonları inceleyerek cv ve özgeçmiş bilgilerinizle iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Mülakat ve iş görüşmesi sonucunda Tübitak firmasında kariyer yapabilirsiniz. Tübitak insan kaynakları ve kariyer sayfası.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ismail akcakmak dedi ki:

    34 yaşındayımEvli 2 cocok babasıyım E sınıfı ehliyetim var şuan geçici olarak bir inşaat firmasında tesisatcı olarak çalışmaktatım işin sonu geldiğinde gene hüzün kaplıyor ailecek hepimizi bu yüzden dügün daimi bir işte caşışmak iştiyorum sizinle çalışmak benim için çok onur veriçi olur yardımcı olursanız cok sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

  2. zekeriya aydoğan dedi ki:

    B sınıfı ehliyetim var, sizinle çalışmayı çok isterim.

BİR YORUM YAZ