PTT İş Başvurusu

Haberimizde PTT iş olanaklarından ve işçi alımı, insan kaynakları politikası hakkında bilgiler sunacağız. PTT insan kaynakları sayfası üzerinden memur alımı, personel alımı ile ilgili bilgileri inceleyebilir ve merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

PTT gibi devlet kurumları, bünyelerine eleman alımı yapacakları zaman KPSS ve benzeri devlet sınavları sonuçlarına göre yapmaktadır. Bunun dışında çeşitli taşeron firmalar ile anlaşan bu kurumlar belli ücretler karşılığında sözleşmeli personel alımı yapmaktadır. Haberimizin sonunda yer alan linke tıklayarak PTT İK sayfasına girebilir ve bu sayfada gerekli olan şartları inceleyebilirsiniz. Gerektiğinde bu sayfa üzerinden yazan numaralardan bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle sizlere PTT hakkında önemli bilgiler verelim.

PTT Hakkında Genel Bilgiler
Tazminat fermanı ile yaşanan gelişmeler neticesinde posta teşkilatı da kurulmuştur. Posta teşkilatının kurulma sebebi öncelikle Osmanlı Devletinde yaşayan halkın ve yabancıların posta ihtiyaçlarını gidermesidir. Tam olarak 23 ekim 1840 yılında kurulmuştur. Ülkemizde ilk postahane İstanbul’da kurulmuştur.

1843 senesinde telgraf icat edilmiştir. Bu icattan tam 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamıştır. 1855 yılında ise Telgraf Müdürlüğü hizmette geçirilerek hizmette ne kadar ciddi olunduğu gösterilmiştir. 1871 senesinde ise Telgraf Müdürlüğü ile Posta Nazırlığı birleşmiştir ve yeni ismi Posta ve Telgraf Nezareti olarak güncellenmiştir. 1876 senesinde Milletlerarası Posta Nakli Şebekesi kurularak daha modern bir şekle sokulmuştur. 1901 senesinde de havale işlemleri ve koli işlemleri kabulüne başlanarak yeni bir sisteme geçilmiştir. Telefon santrali 23 mayıs 1909 yılında İstanbul’da verilmiştir.

Cumhuriyet kurulduktan sonra PTT Genel Müdürlüğü ismiyle hizmet sunan kuruluş ilk başlarda İçişleri Bakanlığına bağlı olarak icraatlarını devam ettirmekteydi. 1933 senesinde ise katma bütçeli bir idare konumuna gelerek Bayındırlık Bakanlığına bağlandı ve bundan 6 yıl sonra yani 1939 yılında ise Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak hizmetlerini sürdürmeye devam etti.

1954 senesinde KİT yani Kamu İktisadi Teşebbüsü durumuna gelen PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılından sonra yapılan düzenlemeler sonucunda KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu yanı KİK statüsüne kavuşmuştur. 1995 tarihinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ismi ile faaliyetlerini sürdüren kuruluş 2000 tarihinde ise ismini değişerek T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) ismini almıştır.

Devamlı olarak yapılandırılan PTT, 2011 yılında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile teşkilat yapısı değiştirilerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak hizmetlerini sürdürdü ancak aradan geçen 2 yıl içerisinde tekrardan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi şeklinde yapılanarak Posta Hizmetleri Kanunu ile icraatlarını sürdürmeye başladı.

Ptt Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri
Ptt Genel Müdürlüğü Adres; Şehit Teğmen Kalmaz Caddesi, No: 2, Pk: 06101, Ulus, Altındağ Ankara

Ptt İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sizlere yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linklere tıkladığınızda PTT İnsan Kaynakları sayfasına gireceksiniz. Bu sayfa üzerinde Ptt iş imkanları, memur ve eleman alımı, işe alım süreci, personel maaşları ve ücretleri, sosyal haklar gibi merak ettiğiniz konuları inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinde görev tanımları da bulunmaktadır. Ancak unutulmaması gereken şudur ki devlet kurumlarına memur olabilmek için Kpss ve benzeri sınavlara girilmesi gerekmektedir. Bu sınavlar dışında alımlar için Ptt insan kaynakları ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.

PTT insan kaynakları sayfası üzerinden açık pozisyonları inceleyerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. İş görüşmesi ve mülakat sonucunda PTT’de kariyer yapabilirsiniz. PTT İK Sayfası: http://ik.ptt.gov.tr/


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  E sınıfı ehliyetim var src var iş arıyorum 05379514716

 2. oya koc dedi ki:

  onlisans muhasebe bolumu mezunuyum sizinle calismak istiyorum

 3. oya koc dedi ki:

  onlisans muhasebe mezunuyum mersinde ikamet ediyorum

 4. Adile GÜRPINAR dedi ki:

  Sn. Yetkili,
  Cv’mi yollayabileceğim mail adresi bilgisini vermenizi rica ederim.
  Teşekkürler.

 5. erol turgut dedi ki:

  b sınıfı ehliyetim var bilgisayar sertifikam var sizin belirlediğiniz her pozisyonda başarılı olacağıma size temen ederim

 6. ismail akcakmak dedi ki:

  34 yaşındayımEvli 2 cocok babasıyım E sınıfı ehliyetim var şuan geçici olarak bir inşaat firmasında tesisatcı olarak çalışmaktatım işin sonu geldiğinde gene hüzün kaplıyor ailecek hepimizi bu yüzden düzğün daimi bir işte caşışmak iştiyorum sizinle çalışmak benim için çok onur veriçi olur yardımcı olursanız cok sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

 7. ibrahim akboğa dedi ki:

  D SINIFI ehliyet ve SRC 3, 4 yeterlilik belgesi ve pisko teknik belgem var. Sizinle çalışmak isterim.

BİR YORUM YAZ