Osmaniye Ek İş İlanları

Osmaniye, dünden bugüne daima yerel kültürünü korumayı başarabilmiş ve sürekli olarak yaptığı atılımlarla gelişim potansiyelini arttırabilmiş bir ildir. İl, sahip olduğu hem gelişim ivmesiyle hem de doğal olarak yer alan tarihî dokusuyla daima insanların ilgisini çekmeyi başarmış bir kent kültürünü yansıtır. İldeki sosyal ve kültürel tesisler bir hayli ilerleyerek günümüzde de varlıklarını sürdürmeyi başarmıştır.

Akdeniz Bölgesi’ne bağlı olmasından iklimi Akdeniz ikliminin karakteristik özelliklerini yansıtır. Sözgelimi, yazları ılık geçer, kışları da yer yer sıfırın altına inen soğuklukta geçerek tam anlamıyla bir Akdeniz iklimini yansıtır. Coğrafî olarak da daha çok etrafında dağların çevrelediği ovalardan meydana gelen yüzey şekillerine sahiptir. Osmaniye, sahip olduğu Harun Reşit Kalesi ile de ilk mücadelenin yürütüldüğü bölge olmasından önemini korumaktadır.

Osmaniye Ekonomisi
Bölgeden dışarıya fıstık ithalatı da yapılmaktadır. Fıstık üretiminin yanı sıra zaman zaman tarlalarda insanların kendi çabalarıyla ürettikleri doğal sebzeler de bölgenin hâkim ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İl, Korkut Ata Üniversitesi adında bir eğitim kurumunu da eğitim yapısı olarak kendisine kazandırmasının ardından daha fazla ilgi görmeye başlamış ve nüfusunda gözle görülür oranda artış yaşanmıştır. Bunun yanı sıra üniversitenin olanakların diğer üniversitedeki olanaklara oranla yerel özellikler, kültürel etkinlikler düzenlemesi hesabıyla öne çıkmaktadır. Osmaniye’deki ekonomik kalkınmaya da değinmek yerinde olacaktır.

Osmaniye’de Evden Yapılabilecek İşler
İl, iklimin etkisiyle ilk olarak tarım sektöründe kendisini gösterir. İldeki tarımsal faaliyetlerde de ilk sırayı kuşku götürmez olarak fıstık alır. Bunu da hiçbir katkı maddesi barındırmayan ve seracılık geleneğiyle üretilen domates, biber, patlıcan gibi sebze üretimi alır. İlde sanayi kolunda da özellikle yerel kalkınma politikasının verdiği atılımla ilerlemeler var olmaktadır.

Bölgenin uygun ve karakteristik iklim şartlarının elverişliliği sebebiyle Türkiye’de fıstık üretiminde ilk sırayı alır. Osmaniye’de yaşayanlar evde fıstık satışı veya diğer tarım ürünleri için ürünleri hazırlayıp ister evde internetten isterse de dışarıda satacak olan kişilere vererek evden ek kazanç elde edebilirler.

Güncel Ek İşleri Takip Edin
Twitter takibi için: Tıklayınız
Facebook üzerinden takip: Tıklayınız


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hatice dedi ki:

    Evde yapacak is ariyorum.osmaniye

  2. ayse dedi ki:

    Evde ek iş yapacak ekibim var, mandal veya boncuk ve de kına paketleme. Her iş gelir elimizden.

BİR YORUM YAZ