Mersin Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvurusu

İlk olarak 2010 yılında başlayan temaslar sonrasında ülkemizde yapılacak olan Nükleer Tesisin adımları atılmış oldu. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız NGS tesisine dair işbirliği ortak bildirisini imzaladılar. İkili görüşmeler sonrasında Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin kurulması kararlaştırıldı.

Yapılan uluslar arası anlaşma sonrasında 2010 tarihinde resmi gazetede duyuruldu. Yine bu tarih içerisinde Rusya Hükümeti proje katılımcılarını seçmiştir. Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi ismi ile ülkemizde tescil edilmiştir. 2011 yılında bu tesisin yapılması için gerekli olan arazi tesise tahsis edilmiştir. 2012 tarihinde Büyükeceli’de bu proje ile gerekli bilgilendirmeleri yapması için bir merkez açılmıştır. ÇED ile alakalı olarak halkın takılımı toplantısı da 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Haziran 2012 tarihinde güncellenmiş yer raporu Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) sunulmuştur. Kasım 2012 tarihinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali için mevzuat veri tabanı TAEK tarafından kabul edildi. Aralık 2012 tarihinde Mersin’de NGS projesi ile ilgili bilgilendirmeler yapması için bir merkez daha açıldı.

Nükleer Tesisi yapacak olan firma JSC Atomenergoproyekt, ilk olarak 2011 tarihinde ülkemize gelerek topografik etütleri yapmıştır. 2011 senesinde gerekli saha tesis edilmiştir ve Akkuyu Ngs Elektrik Üretim A.Ş. için ilk adımlar atılmıştır. Bu hazırlık çalışmaları ve inşaatın tamamen bitirilmesi 2010 – 2023 yılları arasında olan dönemi kapsayacaktır. Birinci güç ünitesinin çalışması 2020 yılında planlanmıştır.

Hissedarlar
Burada yetkili olacak Akkuyu Nükleer A.Ş. Hissedarları ise şu şekildedir; CJSC Rusatom Overseas %74,915, OJSC Cocern Rosenergoatom %21,948, JSC Atomstroyexport %2,267, JSC Inter RAO %0,820, JSC Atomenergoremont %0,025 ve son olarak JSC Atomtechenergo %0,025 şeklindedir.

Yapılacak olan bu tesis için ekipmanları ve ileri teknoloji ürünlerinin büyük çoğunluğu Rusya’dan gelecektir. İnşaat ve montaj işlemlerinde Türkiye’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden en iyi mühendisler işe alınmıştır. Nükleer tesisin işletmesinde ise Türk uzmanlar işe alınacaktır. Toplamda 50 öğrencinin alınacağı eğitim programına yaklaşık 9.000 öğrenci başvuru yapmıştır. Alınacak olan öğrenciler çeşitli sınavlara tabi tutulmuş ve Ekim 2011 ‘de başarılı olanlar eğitime başlamıştır. 2014 yılı itibariyle Rusya MEPHI ‘de toplam 190 öğrenci eğitilmektedir. İlk olarak Rosatom Bilim Teknik Merkezleri’nde staj yapacak olan öğrenciler daha sonra Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. ‘de diğer personel ve işçiler ile birlikte çalışacaklar.

İş Başvurusu Nasıl Yapılıyor?
Akkuyu NGS Projesinde çalışmak için Mersin ilimizde Büyükeceli’de yer alan bilgilendirme merkezlerini ziyaret ederek iş istihdamı hakkında bilgiler alabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. önder dedi ki:

  damperli kamyon şoförüyüm uygun şartlarda çalışmak isterim

 2. Kemal kaya 05077673646 dedi ki:

  Mekanik tesisatçısı 8 yıllık tecrübe em var sıhhi tesisatta yapıyrum ihtiyacınız olduğu taktirde ben hazırım

 3. ömerali SAVCI dedi ki:

  Mersinde yaşıyorum. Usta ögretici belgem var şuan Mersin entegre hastanesinde Elektirk montaj sorumlusu olarak çalışıyorum.
  şantiyenizde çalışmak için ne tür elemanlara ihtiyaç duyulacak

 4. valentina kapukaya dedi ki:

  Merhaba ! Rusça ve Türkçe iyi derecede biliyorum, Akkuyu nükleer santralinde çalışmak istiyorum.

 5. Süleyman dedi ki:

  Nükleer universitesi mezunuyum. Nükleer uzmanı üzre farklı görevlerinde uzun müddet çalışmışım. Uyğun görevler olursa çalışmakdan memlunluk duyurum.

 6. burhan kurnaz dedi ki:

  Endüstri meslek lisesi mezunuyum. 8 yıl gemilerde makineci olarak çalıştım. Akkuyu nükleer santralinde çalışmak istiyorum.

BİR YORUM YAZ