MEB İş Başvurusu

Millî Eğitim Bakanlığı (Meb), II. Mahmut dönemine kadar dayanmakta olup ve bu tarihlerde Eğitim ve öğretimin tek bir el üzerinden devlet tarafından yönetilmesini fikrini gündeme getirmiştir. O dönemler içerisinde bu hizmetlerin tümünün vakıflar tarafından yürütüldüğü ve 17 Mart 1857 yılında tamamen Maarif-i Umumiye Nezareti uhdesine geçişi ile devam etmiştir. Bu sürecin başlamasıyla öğretimin ve eğitimin verildiği hizmetlerin sorumlu makamı meclis-i vükela olarak yer almış ve hizmetlerine başarılı bir şekilde devam ettirmiştir. Yıllarca yapılan çalışmaların neticesinde 1872 yılında Büyük Eğitim Meclisi adıyla tek bir meclis haline getirilerek bünyesinde barındırdığı daireleri tek tek basamaklara göre ayırıp buna göre düzenlemeler yapılmıştır. 1911 yılında ise Maarif-i Umumiye ve Teşkilatı Nizamnamesi (Eğitim Teşkilat Tüzüğü) adı altında sağlam ve güçlü bir altyapı oluşturularak II. Meşrutiyet Döneminin sonlarında Maarif Nezareti merkez teşkilatları tarafından çeşitli daireler oluşturularak hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

1920 yılında TBMM’nin açılması üzerine 2 Mayıs 1920 ve 3 Sayılı kanunu üzerine 11 vekaletten oluşmakta ve ayrıca İcra Vekilleri Heyetinin de Maarif Vekaleti bulunuyordu.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, Cumhuriyetin kurulduğun günden bu yana çeşitli isimler ile günümüze kadar olup isimler ve yılları aşağıdaki gibidir.

Maarif Vekâleti: 1923-1935 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Kültür Bakanlığı: 1935-1941 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Maarif Vekilliği: 1941-1946 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Millî Eğitim Bakanlığı: 1946-1950 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Maarif Vekâleti: 1950-1960 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Millî Eğitim Bakanlığı: 1960-1983 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı: 1983-1989 yılları arasında hizmetlerini sürdürmüştür.
Ve son olarak 1989’dan bu yana Millî Eğitim Bakanlığı adı altında faaliyetlerini başarılı bir şekilde günümüze kadar halen devam ettirmektedir.

MEB İletişim Bilgileri
Adres; Atatürk Bulvarı No 98 Mill Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA

MEB Kariyer Olanakları
MEB bünyesine katacağı memur ve personelleri Kpss benzeri devlet sınavları sonucunda belirlemektedir. Taşeron firmalar aracılığı ile de işçi, eleman alımı yapmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için MEB insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. MEB insan kaynakları sayfası.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ