Kilis Ek İş İlanları

Yakın sayılacak bir tarihte il olan Kilis, Gaziantep’e yakın ve bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında geçiş durumundadır. Bulunduğu bölgenin güney batısında ve sınır ili durumunda olan Kilis, aslında, bu avantajlı konumunu kullanamamış gibi durmaktadır. 103 binlik nüfus ve yoğun olarak hissedilen işsizlik bu avantajın kullanılması ile aşılabilecektir.

Kilis’te insanların geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak Kilis’in, tarımda da hayvancılıkta da, sahip olduğu avantajlar hala kullanılmayı beklemektedir. Hem sanayi alanında yapılacak yatırımlarla ve hem de evlerde yapılacak küçük ticari üretimlerle Kilis bir kalkınma merkezi olacaktır.

Kilis Ekonomisi
Kilis, doğası ve iklim örtüsü dikkate alındığında, bağcılık ve ona dayalı ekonomik hamleler ve yatırımlar açısından fırsatlar içermektedir. Bölgede üretilen üzüm, şu anki hal ve kapasitesine rağmen, kentin sanayisinin ve ticaretinin ana dokusunu oluşturmaktadır. Geliştirilecek bağ ve bağcılık ve buna bağlı sektörler yoluyla bile Kilis’in özlenen ekonomik zenginliğin ve kalkınmanın başlangıç dinamiği sağlanıp gerçekleştirilebilir.

Tarım alanlarının 21.000 hektarlık alanını üzüm üretiminin kapsaması yukarıdaki saptamayı haklı çıkaracaktır. Kilis halkının büyük bölümünün ne iş yaptığı ve geçimini nasıl sağladığı sorularına da bu şekilde cevap verilmiş olunmaktadır. 14.000 hektarlık alanda yapılan zeytin üretimi, 12.000 hektarlık buğday ve 11.000 hektarlık da arpa üretimleri Kilis’in şu anki ekonomisinin dayandığı dinamikleri gösterir.

Bu mevcut durum gerçekten de bir potansiyeli değil, birçok potansiyeli içinde barındırmaktadır. Üzüme dayalı yapılacak yatırımlar yanında, zeytin ve zeytinyağı alanında geliştirilecek sanayi yatırımları ve bunlara ek olarak tahıl üretiminin değerlendirilmesi zenginleşme rüyasının gerçek olmasını sağlayacaktır.

Kilis’te Evde Yapılabilecek İşler
Kilis’te zenginliği sağlayacak olan sadece kentte yapılacak kamu ve özel sektör yatırımları değil, bunların yanında vatandaşların evlerinde yapabilecekleri işlerdir.

Kilis’in ekonomik yapısının şu an itibariyle sakladığı tarıma dayalı performans, sanayi yatırımlarına olanak tanıdığı gibi, evde yapılacak üretim ve işlere de fırsat içermektedir. Kilis’te evlerde üzüm pekmezi ve buna dayalı ürünler, zeytin ve zeytinyağına ilişkin yine evsel üretim ve paketlemeler ve tahıl üretimine dayalı olarak un ve undan mamul ürünler yelpazesi büyük bir ticari gelecek vadetmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz arasında bir geçiş platformu gibi duran Kilis, bu coğrafi avantajını sahip olduğu tarımsal ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yoluyla bir zenginleşme rüyasının ana dinamiği yapabilecektir.

Güncel Ek İşleri Takip Edin
Twitter takibi için: Tıklayınız
Facebook üzerinden takip: Tıklayınız


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevim dedi ki:

    Ev hanımıyım evde uğrasa bilcem ek iş arıyorum

BİR YORUM YAZ