Kastamonu Ek İş İlanları

Batı Karadeniz’de bulunan ve denize kıyısı 135 km uzunluğunda olan Kastamonu yeşillikler içinde tipik bir Karadeniz kentidir. Ancak diğer Karadeniz illerinden farkı şehir merkezinin iç kısımda olmasıdır. Sadece İnebolu limanı, İstanbul – Hopa arasındaki deniz işletmelerinin feribotlarının uğradığı bir limandır. Ormanlık alan olduğundan çevre köylerle irtibat oldukça zordur çünkü bazı köylerde yol yoktur.

Kastamonu halkı ulaşım gelişmediği için dışa açılamayan bir ildir, denize 135 km kıyısı olduğu halde balıkçılığı öne çıkarmayan bir ildir ve tüm bunları sadece kendilerinin tüketeceği kadarla yetinirler. Kastamonu’da halk ormancılık ve yan ürünleri ile uğraşır, mantar, avcılık, bakır işlemeciliği ve ahşap obje çalışma gibi el sanatları ile uğraşırlar. Ayrıca sanayi bitkileri tahıldan daha çok dikilip üretilir. Ek iş ilanları olarak bu alanlar karşımıza çıkmaktadır.

Kastamonu Ekonomisi
Ekonomi tarıma dayanmaktadır. Son yıllarda sanayileşme de de gelişmeler başlamıştır. Orman bakımından zengin toprakları halkın geçimine yansır ve çoğu aile ormancılıkla uğraşır. Arazi tarım için elverişli olmadığından sebzeyi ihtiyaçları kadar yetiştirip tüketirler. Fakat başta üzüm olmak üzere; fındık, zeytin, elma, erik gibi meyve yetiştiriciliği yaparlar. Hayvancılık Ankara ve Konya’dan sonra tiftik keçisi yetiştiriciliğinde 3. sıradadır. Ayrıca sığır ve koyun da yetiştirilen Kastamonu’da arıcılıkla uğraşan aileler oldukça fazladır.

Kenevir, şeker pancarı gibi sanayi bitkileri çoğunlukla yetiştirilir. Ayrıca; buğday, arpa, mısır, pirinç, nohut, patates, sarımsak, mantar en önemli ürünleridir. Sanayisi tarım ve ormancılığa dayanır. Parke, kâğıt, kontrplak fabrikaları, şeker fabrikası, kereste fabrikası, süt- tereyağı üretimi, çuval, halat, tahta kaşık atölyeleri dikkat çekmektedir. Bakır işletmeciliği de önemli yer tutmaktadır.

Kastamonu’da Evde Yapılabilecek İşler
Mantar toplama, tahta kaşık oymacılığı, bakır işçiliği çalışmaları ve avcılık ve el işleri denebilir.

Güncel Ek İşleri Takip Edin
Twitter takibi için: Tıklayınız
Facebook üzerinden takip: Tıklayınız


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. huri dedi ki:

    Her ilde varda kastamonuda neden ev hanımlarının yapacağı bir iş yok hiç anlamış değilim doğrusu….

  2. özge çanakcı dedi ki:

    Merabalr kastamonuda yaşıyorum ev hanimiyim elim yatkın ve çok hızlıdır iletişim kurarsaniz sevinirim

BİR YORUM YAZ