Kalkınma Bakanlığı İş Başvurusu

Kalkınma Bakanlığı, 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. Hükümeti olan Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) zamanında yer almış ve önceki adı Devlet Planlama Teşkilatı olup değiştirilerek günümüzdeki ismini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı’nın ilk Bakanı ise Cevdet Yılmaz olmuştur. Daha sonra geçici olarak Halkların Demokratik Partisi’nden Müslüm Doğan ve Bağımsız isim olan Cüneyd Düzyol tarafından yönetilen Bakanlık, seçimlerden sonra netleşen iktidarlık sonrasında göreve tekrar ilk Bakan olan Cevdet Yılmaz getirilmiştir.

2011 öncesi adı ile Devlet Planlama Teşkilatı, 1960 yılında kurulmuş olup devletin, sosyal, ekonomik ve kültürel hedeflerinin belirlenmesi ve bunun üzerinde araştırmalar yapılarak sonuçlandırılması için çalışmalar düzenlemiş ve 51 yıl boyunca çeşit bakanlar eşliğinde başarıyla yönetilmiştir. Hükümete bu alanlarda danışmanlık ve fikir beyanında bulunan Devlet Planlama Teşkilatı(Bugünkü adıyla Kalkınma Bakanlığı) hükümetin vermiş olduğu talimatlar üzerine amaçlanan hedefleri doğrulayarak gerçekleşmesinde büyük rol üstlenmiştir.

Ülkenin beşeri, doğal ve iktisadi alanında bulunan tüm imkan ve kaynakları inceleyerek tespitinde bulunup daha sonrasında ise hükümete, kültürel politika, sosyal ve iktisadi amaçların belirlenmesinde yardımcı rolü üstlenmek amacıyla hareket etmektedir. Aynı zaman’da bölgesel gelişme alanlarında da devlet ile sürekli fikir alışverişi yapmakta olup, yıllık program, vadeli program ve stratejiler ile devletin tüm ülke genelindeki bölge unsurlarının incelenmesindeki önemli bir kalkınma ayağı olarak görevini sürdürmektedir. 8 Haziran 2011 tarihinden bu yana faaliyette olan Kalkınma Bakanlığı çalışmalarına günümüzde halen devam etmektedir.

Kalkınma Bakanlığı İletişim Bilgileri
Adres; Necatibey Cad. No: 110/A 06100 Yücetepe ANKARA

Kalkınma Bakanlığı Kariyer Olanakları
Kalkınma Bakanlığı bünyesine katacağı memur ve personelleri Kpss benzeri devlet sınavları sonucunda belirlemektedir. Taşeron firmalar aracılığı ile de işçi, eleman alımı yapmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için kurumun insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. Kalkınma Bakanlığı insan kaynakları sayfası.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ