Almanya İş Başvurusu

Mesleki Eğitim İçin: Türk vatandaşlarının Almanya’da çalışması bazı şartlar dahilinde mümkündür. Öncelikle yapılması gereken işlem vize almaktır. Vizeyi almak için Alman Federal İş Kurumuna meslek eğitimi başvurusu yapıyoruz ve başvurumuzun onaylanması durumunda 2-3 sene sürecek mesleki eğitim için vizemizi alabiliyoruz.

Mesleki eğitim bittiğinde ki bu en az 2 yıl sürecektir, mesleğinize uygun bir iş aramanız gerekiyor. Alman hükümeti size 1 yıl boyunca oturma izni veriyor. Daha doğrusu bu izin, iş arama izni oluyor. Bu 12 aylık dönem içerisinde kendi mesleğinize uygun bir iş bulmanız gerekmektedir. Peki bu 12 aylık süreçte geçiminizi nasıl sağlayacaksınız? Geçici işler yaparak geçiminizi idame ettirebilirsiniz. Asıl işinizi bulduğunuzda, nitelikli profesyonellere tanınan oturma iznini alabilirsiniz ve geri kalan hayatınızı Almanya’da sürdürebilirsiniz.

Almanya Üniversitelerinden Mezun Olanlar
Almanya’da bulunan herhangi bir üniversiteden mezun olmuşsanız, Almanya’da geçici olarak yaşayabilirsiniz. Alman hükümeti, size kendi üniversitelerinde eğitim sağladığından dolayı 18 ay gibi bir süre tanıyor. Bu 18 aylık süre içerisinde nitelikli bir işe girdiğinizde size oturma ve çalışma izni veriyor. Çalışmalar tamamlanarak Türkiye’ye dönüş yapan vatandaşlarımız tekrar Almanya’ya döndüğünde 6 aylık bir vize alabiliyorlar ve bu zaman içerisinde uygun işe girmemiz durumunda oturma izni veriliyor.

Almanya’da herhangi bir şirket ile iş anlaşması yaptığınızda öncelikli olarak vize almak gerekiyor. Vize işlemlerini ülkemizde bulunan Alman temsilciliklerinden alabiliriz. Vize başvurusunda gerekli olan belgeler; vize başvuru formu, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf ve iş görüşmesi yaptığımız şirketten almış olduğumuz iş onay belgesi. Varsa eksi pasaportlarınızı da yanınızda bulundurun. Bu belgeler yabancılar dairesine gönderilecektir ve bu daire de Federal İş Kurumu ile görüşecektir. Yaptığımız başvurunun ve çalışma izninin Almanya devletine faydalı olup olmadığı araştırılacaktır ve sonuç olarak Almanya’nın menfaatine bir durum ise vize çıkacaktır.

Türkiye ya da Diğer Ülke Üniversitelerinden Mezun Olan Adaylar
Ülkemizde ya da diğer yabancı ülkelerin yüksekokullarından mezun olduysanız ve bu okullar Almanya’da bulunan yüksekokullara denk ise Mavi Kart AB alabilirsiniz. Bu karta sahip olmak için yıllık en az 47.600 Euro brüt maaş almanız gerekmektedir. 2012 yılından sonra Almanya’da çok fazla iş istihdamı olduğundan bu rakamı 37.000 Euro seviyesine kadar indirebiliyorlar.

Almanya İş İlanları ve işçi alımı
Almanya, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir ve sanayisi ile bilinen bir ülkedir. İş istihdamının çok yüksek olduğu Almanya’da, her gün binlerce iş ilanı yayınlanmaktadır. Bu iş ilanları Almanya’nın kariyer sitelerinde, Almanya Federal İş Kurumu ve Avrupa İstihdam Hizmetlerinde takip edebilirsiniz. Federal İş Kurumu, Almanya’nın resmi kariyer sitesidir. Bu sayfa üzerinden iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Site dil seçenekleri açısından İngilizce, Almanca ve Fransızcayı desteklemektedir. Ancak ilanların çoğu sadece Almancadır. İş ilanlarının detaylarını ve şartlarını incelemek için Almanca bilmeniz gerekiyor.

Türkiye’den iş ilanlarını listelemek ve başvuru yapmak için www.zav.de adresine girebilirsiniz. Bu adres dışında resmi olmayan iş ve kariyer siteleri de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kariyer.net, yenibiris.com, secretcv gibi Almanya’da da iş ilanları yayınlayan özel web siteleri yer almaktadır. Konunun alt kısmında en çok kullanılan Alman iş sitelerini bulabilirsiniz.

Almanya’da Çalışmak?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi Almanya’da çalışmak için öncelikli yapmamız gereken Alman merkezli bir şirkete iş başvurusu yapmak. Bu başvuruyu ister postayla, ister internet üzerinden yapabiliriz. Özgeçmiş bilgilerimizi hazırlamış olduğumuz özel bir dosyayı bu şirkete postalayabiliriz ya da günümüzde sıkça tercih edilen internet üzerinden cv dosyası göndermektir. Cv dosyamızı PDF formatında gönderebiliriz.

Özgeçmiş Dosyası Nasıl Hazırlanır?
Dosyamıza bir ön yazı ile başlayabiliriz. Bu ön yazı ile hakkımızda kısaca bilgiler verebiliriz. Sonrasında ise neden bu işi istediğimize dair bilgiler, güçlü yönlerimiz ve kendimizi doğru ifade edebileceğimiz yönleri yazıyoruz.

Özgeçmiş dosyamızda kişisel bilgilerimizi, daha önce çalıştığımız şirketleri, kişisel becerilerimizi, sahip olduğumuz sertifikaları, eğitim durumumuzu vs. mutlaka bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca cv dosyamızda fotoğraf olması karşı firmayı olumlu yönde etkileyebilir.

Hangi şirketler çalıştığınızı titizlikle yazmalısınız. Bu çalışmış olduğunuz şirketlerde ne tür işler yaptığınızı da belirtmelisiniz. Eğitim durumunu da ayrıntılarıyla belirttikten sonra herhangi bir mesleki eğitim kursunu bitirdiyseniz, bunu da belirtin. Ayrıca yabancı dillerinizin hangi seviyede olduğunu da belirtin.

İnternet üzerinde örnek cv dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyaları Almanca’ya çevirerek güzel bir cv dosyası hazırlayabiliriz. Hazırlayacağınız dosyanın biraz daha ayrıntılı ve özenli olmasında fayda var.

Son olarak sahip olduğumuz sertifikaların ve diplomamızın fotokopisini de şirkete cv dosyası ile birlikte ulaştıralım.

İş Görüşmesi
Yapılan başvuruların firma tarafından olumlu karşılanması durumunda iş görüşmesi için davet edilirsiniz. Bu görüşmelere insan kaynakları departmanında personel müdürleri ya da bölüm müdürleri katılır. Özgeçmişle ile ilgili bilgiler, beklentileriniz ve ne kadar maaş istediğiniz sorulur. Bu mülakat Almanca dilinde yapılır. Böylece ne kadar Almanca bildiğinizde tespit edilir.

Mülakat öncesinde mutlaka firma ile alakalı bilgiler toplamanız gerekiyor. Bu size iş görüşmesi esnasında yardımcı olabilir. Türkiye’de nasılsa, Almanya’da da benzer sorular sorulur. Giyiminize özen göstermeniz ve cep telefonunu kapalı tutmanız sizin avantajınıza olur. Sonuç olarak iş sözleşmesi imzaladığınızda Almanya’daki hayatınıza başlayabilirsiniz.

Konu ile alakalı sorularınızı alt kısımda bulunan “yorumlar” bölümünden sorabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım. Siz de bu konuda çeşitli bilgilere sahipseniz, sitemizi ziyaret eden misafirlerimize tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Almanya’nın En Tanınmış İş ve Kariyer Siteleri
http://www.stepstone.de : Kariyer.com benzeri bir site.
http://www.monster.de : Almanya’nın en büyük iş sitelerinden bir tanesidir.
http://kleinanzeigen.meinestadt.de/deutschland/dienstleistungen/aushilfen ; Şehirlere ve bölgelere göre iş arama imkanı sağlıyor.

Diğer iş siteleri
– http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/
– http://jobs.trovit.de/
– http://www.c2n.de/


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. mehmet şen dedi ki:

    merhaba kendim 2 cocuk babasıyım ve türkiyede sıgara fabrikasında calısıyorum makina kullanıyorum çocuklarımın geleceği için almanyada sıgara fabrikasına girmek istyorum yarımcı olursanız sevinirim almanca kursuna gidiyor almanca öğreniyorum saygılarımla…

  2. Sefer kaya dedi ki:

    Merabalar ben meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum yasm 23 hayatımın geri kalanını ve mesleğimi orda ilerletmek istiyorum ama yabancı dil bilmiyorum olumlu bakarlarmi orda çalışma imkanı sunarlarmi yardımcı olursanz …

  3. burak mert filiz dedi ki:

    Merhaba, ben işçi olarak Almanya’da çalışmak istiyorum. Çünkü herhangi bir üniversite bitirmedim ve turizm lisesi mezunuyum. Almancam da çok iyi değil. Çalışma vizesi için nasıl bir yol tavsiye edersiniz?

BİR YORUM YAZ