Anasayfa / Ek İşler Mayıs 22, 2015 710 okunma

Muş Ek İş İlanları

Muş evde ek iş imkanları. Ek iş arıyorum ve yapmak istiyorum diyenlere, evlerde hafta içi ya da hafta sonu yapabilecekleri mandal, boncuk, paketleme, kalem, nikah şekeri gibi ek işler hakkında bilgiler…

Muş, sürekli meşhur Yemen Türküsü ‘ne konu olsa da bunun Huş mu Muş mu olduğu yönündeki tartışmalar sürmektedir. Bunu bir tarafa bırakacak olursak ilin esasen de yolu yokuş ve sürekli savaşların var olmasından kaynaklanan bir yerleşim olduğu açıkça bellidir. İlde yapılan çalışmalar sonrasında ilin Türkiye şartlarına bakılarak az gelişmiş iller arasında yer aldığı belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra diğer doğu illerindeki yaşamış geçmiş devletlerin bıraktığı kültür mirası üzerine şekillenmesinin verdiği avantajla da dikkat çekmektedir. İlin sınırları içerisinde yürütülmüş olan yüzey araştırmaları sonucu birçok geçmiş akınların bu topraklarda ve Muş Ovası istikametinde yoğunlaştığını göstermektedir. İlin sosyal, kültürel, ekonomik olarak sınıflandırılarak anlatılacak olan bu makalede ilin geçmişi adına yapılan gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi amaçlanmaktadır.Muş ilindeki geçim kaynakları arasında ilk sırayı alan tarımın arkasında ikinci sırayı ise doğu illerinin karakteristik yaşam biçimi olarak hayvancılık almıştır. Çayır gibi iri otların çıktığı meralarda büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına olanak sunulmaktadır. Bu açıdan da bölge bir başka geçim kaynağına sahip olmaktadır. İlde son zamanlarda sanayi kolunda da ilerlemeler kaydedildiği görülmektedir.

Muş İli Ekonomisi
İl, sert karasal iklim özellikleri gösteren klima nitelikleriyle daima insanların yaşam koşullarını zorlamıştır ve bu durum bugün için de söylenebilir. Her ne kadar ildeki gelişmişlik düzeyi düşük olsa da yörenin halkı tarafından sadık kalınarak canlandırılan yöresel oyunlarla ve sıra geceleriyle kültür yaşatılmaya çalışılmaktadır.

İklimin elverişsizliği sebebiyle seracılık tekniğiyle üretilen tarımsal ürünlerle geçim kaynağı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte eğitim faaliyetini sürdürmeye devam eden üniversitesiyle de kültürel hayata hizmet etmeyi sürdürmektedir. İlin yüzey şekillerini daha çok ovalar ve platolar oluşturmaktadır. Çoğu yeryüzü şekillerinin engebeli olduğu bu bölgede yer yer düzlüklere de rastlanmaktadır.

Muş’ta Evde Yapılabilecek İşler
Muş ilinde evden kurdele yapımı, kutu yapımı ve örgü, nakış işlerine dayanan el becerileri ile kazanç sağlamak mümkündür.

Ek iş ilanı veren firmalar alt kısımdan yorum bölümünden iş ilanlarını ücretsiz yayınlatabilirler.
Konu İle İlgili Görseller
Muş Ek İş İlanları
Etiketler
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Mehmet yaman Haziran 20, 2015

    Ek iş almak istiyorum.

  2. Aylin çetin Ocak 17, 2016

    Merhaba, ben Bitlis Merkez de oturuyorum. Eğer bana ek iş verirseniz en iyi şekilde çalışırım, size hic aksatmadan teslim ederim.

Yorum Yap