Anasayfa / Ek İşler Mayıs 21, 2015 796 okunma

Mardin Ek İş İlanları

Mardin evde ek iş imkanları. Ek iş arıyorum ve yapmak istiyorum diyenlere, evlerde hafta içi ya da hafta sonu yapabilecekleri mandal, boncuk, paketleme, kalem, nikah şekeri gibi ek işler hakkında bilgiler…

Büyük oranda tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan bu ilimizde buna rağmen tarım çok fazla gelişememiştir. Nüfusun neredeyse tamamı tarım ile geçimini sağlamaktadır. Çok fazla orman alanına sahip olmayan ilimiz, çok az sayıda funda ve ormanlık alanına sahiptir. Ormancılık gelişme gösteremediği için mobilya sektörü de yeterinde büyüme fırsatı elde edememiştir.

Yalnızca küçük işletmeler halinde mobilyacılık yapılmaktadır. Mardin’de maden yatakları da çok bulunmamaktadır. Linyit ile fosfat işletilen maden yataklarındandır. Tekstil sektörü de ilde büyük bir istihdam sağlamaktadır. Metal eşya sektörü yavaş yavaş gelişme göstermektedir ve önemli bir geçim kaynağı sağlamaya başlamaktadır. Bu da üretim sektöründe kullanılması bakımında önem arz eden bir konudur.

Mardin Ekonomisi
Suriye sınırında yer alan toprakları mayın sebebiyle kullanılamamaktadır. Devlet hizmetleri önemli bir sektör haline gelmiştir. Güneydoğu Anadolu Projesi en önemli projedir ancak tamamlanamadığı için tarım sektörünün gelişmesine olumsuz etkileri olmuştur. Mardin, sahip olduğu doğal güzellikler ile turizm için elverişli bir ilimizdir ancak bu alanda her hangi bir gelişme gösterememiştir. Hayvancılık Mardin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Birçok göçebe aşiret geçimini hayvancılık ile sağlamaktadır.Sanayi alanında çok fazla gelişme gösteremeyen Mardin, tarım alanında gelişmeye de yeni yeni başlamıştır. Buğday, arpa, nohut ve pirinç en sık yetişen ürünler arasında yer almaktadır. Bazı bölgelerinde sebzecilik oldukça gelişmiştir. Türkiye’nin üzüm üretiminin birçoğu bu bölgeden karşılanmaktadır. Ceviz, antepfıstığı ve narda bu ilimizde çok sık yetişir.

Sanayi bakımından maalesef çok fazla gelişme gösterememiştir. Çok geçmiş yıllarda kurulan sanayi tesisleri mevcuttur. 10 dan fazla sanayi kuruluşuna sahiptir. İmalat sanayisi yavaş yavaş gelişmekte ve bölgede yaşayanlara yeni iş imkânları sağlamaktadır. İlde el sanatları da gelişmiş durumdadır ve bu şekilde geçimini sağlayan birçok ev hanımı bulunmaktadır.

Sınır ili olması sebebi ile dış ticarette önemli bir yer tutmaktadır. Uluslararası taşımacılık bölgenin ekonomisinde ciddi bir katkı sağlamaktadır. Bu anlamda nakliyecilikte çok fazla gelişme imkânı bulmuştur. Nakliyecilik sektörü için birçok teşvik de sağlanmıştır.

Mardin Evde Yapılabilecek İşler
Bayanlar evde dikiş nakış işleri alarak, boncuk işleyerek, takı toka yaparak hkazanç sağlayabilir. Genel olarak ise İnternet para getirisi bir diğer mecradır.

Ek iş ilanı veren firmalar alt kısımdan yorum bölümünden iş ilanlarını ücretsiz yayınlatabilirler.
Konu İle İlgili Görseller
Mardin Ek İş İlanları
Etiketler
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. fatma Temmuz 4, 2016

    Boncuk dizebilirim

Yorum Yap