İrlanda İş Başvurusu

İrlanda’da çalışabilmek ve uzun süre orada kalabilmek için öncelikle uzun süreli bir vizeye sahip olmamız gerekmektedir. Başka ülkelerde olduğu gibi İngilizce eğitimi veya başka şey için gidenlere çalışma hakkı tanınmamaktadır. Uzun süreli vizeyi aldıktan sonra çalışma izni için gereken kimlik ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Eğer öğrenci olarak orada bulunacaksanız çalışma süreniz sınırlıdır. İrlandalılar aynı zamanda çok kuralcı bir millet olduğu için izinsiz çalışmanız oldukça zordur.

Diğer ülkelerle kıyasladığımız zaman daha hesaplı eğitim imkanlarıyla karşılaşmanız mümkündür. Misafirperverlikleriyle de adından söz ettiren bir millet olan İrlandalılar, dünyanın her yerinden gelen öğrenci potansiyeli ile de farklı kültürlere yataklık ederek, kültürel zenginlik edinme açısından da beğeneceğiniz bir yer olacaktır.

İrlanda’da nasıl iş bulabilirim ya da orada nasıl kalabilirim diyenler için şunları söylemem mümkündür.

İrlanda’da yaşayan öğrenciler haftada 20 saat parttime olarak çalışabilirler. Bu durum orada yaşayan öğrenciler için aslında iyi bir fırsattır da diyebiliriz. Bu sayede hem İngilizcenizi geliştirebilirsiniz hem de cep harçlığınızı da çıkarabilirsiniz. Lisans mezunu olan öğrenciler İrlanda’ da bir senelik çalışma hakkını bu şekilde elde ederler. Birçok bilişim firmasının genel merkezinin  de İrlanda’da olduğunu söyleyebiliriz.Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ilk 5 şehri arasında yer almaktadır. Farklı kültürlere sahip milyonlarca insanın yaşadığı bu ülkede, şehir yaşamının hareketliliği de sizi etkileyecektir.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin genel merkezleri Dublin’dedir. Bunu hepimiz biliyoruz. Büyük şirketlerinde kendilerine ait kariyer sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfalar üzerinden iş başvurusu yapmamız mümkündür. Bunun yanında başvuru yapacağınız üniversite yada dil okulunda iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. İrlanda kökenli kariyer siteleri mevcuttur. Bu sitelere üyelik başvurusunda bulunup da iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle İrlanda kökenli kariyer sitelerinde de arama yaparak çeşitli ilanlara rastlayabilirsiniz. Zaten İrlanda da çalışabilmeniz için en az orta seviyede ingilizce bilginizin olması gerekmektedir. Part time çalışma süreleri ve ücretleri ile ilgili bilgileri de araştırabilirsiniz. Bunun yanında bazı iş ilanlarına bakarsanız yıllık maaş ücretlerinizi de yazan firmalar bulabilirsiniz. İrlanda’da maaşlar oldukça yüksektir. Ancak yaşam şartları oldukça pahalı olduğu için gitmeden önce iyi düşünüp doğru karar vermeniz gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ