Anasayfa / Ek İşler Mayıs 16, 2015 842 okunma

Iğdır Ek İş İlanları

Iğdır evde ek iş imkanları. Ek iş arıyorum ve yapmak istiyorum diyenlere, evlerde hafta içi ya da hafta sonu yapabilecekleri mandal, boncuk, paketleme, kalem, nikah şekeri gibi ek işler hakkında bilgiler…

Iğdır Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum – Kars Bölümü’nde yer alan bir ilimizdir. Iğdır ili Doğu Anadolu Bölgesi’nin en doğusunda yer alır. 27 Mayıs 1992 tarihinden önce Kars İli’nin bir ilçesi idi. Bu tarihten itibaren Kars İli’nden ayrılarak Ülkemizin 76. İli konumuna gelmiştir. Merkez ilçe dâhil 4 ilçeye sahiptir. Merkez İlçe Iğdır dışında diğer ilçeler Aralık, Karakoyunlu ve Tuzluca ilçeleridir. Ülkemizin en önemli akarsularından biri olan Aras Nehri İlin Kuzey ve Kuzeydoğu sınırında yer alır. Iğdır İli’nin sınır komşuları Azerbaycan – Nahcivan, İran ve Ermenistan’dır. Halkın geçim kaynağı genel olarak Tarım ve hayvancılığa dayanır.

Iğdır Ekonomisi
Iğdır İli’nin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Iğdır İlçe Merkezi’nde öncelik tarımdır. Iğdır Ovası’nda sebze ve meyvecilik oldukça gelişmiştir. Hayvancılık ikinci sırada yer almaktadır ve daha çok canlı hayvan ticaretine yönelik çalışmalar mevcuttur. Aralık İlçe’sinde tarımın yanında büyük ve küçükbaş hayvancılık da gelişmiş olup, devlet üretme çiftliği bu bölgede yer almaktadır.İlçe’nin her türlü tarıma uygun bir iklimi bulunmaktadır. Karakoyunlu İlçe’sinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri diğer ilçelerde de yetiştiriciliği yapılan şekerpancarı, buğday, patates, arpa, elma ve armuttur. Hayvancılıkta koyun ve sığır besiciliği yapılmaktadır. Tuzluca İlçesi’nde tarım ve hayvancılık yanında sanayi de bulunmaktadır. Hayvancılıkta koyun ve sığırın yanında kıl keçisi de beslenir.

Sanayisi gelişmemiş olan Iğdır İli’nin birkaç çırçır fabrikası, pamuklu dokuma tekstil fabrikası ve Tekel tarafından işletilen tuzlalar mevcuttur. Madencilik ise Tuzla ilçesinde bulunan kaya tuzu ve Aralık ilçesi – Suveren Köyü arasında ki ponza taşı madeninden ibarettir.

Tarım ve hayvancılığın önemini kaybetmesinden sonra gelişen en büyük sektör ticaret olmuştur. Ancak sanayinin gelişmemesi, önemli tüketim merkezlerine uzak olması, sınırda yer alışı ve işlek karayollarının bulunmaması ticareti de olumsuz yönde etkilemiştir.

Iğdır’da Evde Yapılabilecek İşler
Iğdır İli’nde yaşayanların, özellikle de bayanların yapabileceği bazı ek iş imkânları bulunmaktadır. Evde gelin çiçeği yapımı, evde nikâh ya da bebek şekeri yapabilecek, grup kurabilecek kişilere iş imkânları, evde kına ve şeker paketleme işleri, çocuk bakıcılığı, network marketing, ev hayvanı bakıcılığı, evde internette makale yazarlığı, evde firmaların size vereceği davetiyeleri katlama işi, evde boncuk dizme işi gibi işler ve malzemeler firmalar tarafından sağlanarak, evinizde, fazla yorulmadan yapabileceğiniz ve size ek gelir sağlayan işlerdir.

Ek iş ilanı veren firmalar alt kısımdan yorum bölümünden iş ilanlarını ücretsiz yayınlatabilirler.
Konu İle İlgili Görseller
Iğdır Ek İş İlanları
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap