Anasayfa / Ek İşler Mayıs 5, 2015 541 okunma

Ağrı Ek İş İlanları

Ağrı evde ek iş imkanları. Ek iş arıyorum ve yapmak istiyorum diyenlere, evlerde hafta içi ya da hafta sonu yapabilecekleri mandal, boncuk, paketleme, kalem, nikah şekeri gibi ek işler hakkında bilgiler…

Iğdır, Kars, Muş, Bitlis, Van ve İran’la komşu olan en doğudaki ilimizdir. Gürbulak sınır kapısı ile İran’ geçilebilmektedir. Ağır kış şartlarında yaşamaya alışan çok çalışkan halkı vardır.

Ağrı kendi kendine yetebilen bir ildir fakat tarım ve hayvancılık dışında mevsimlik işçi olarak güneye pamuk toplamaya, doğu Karadeniz’e de fındık toplamaya giderek gelirlerini artırırlar. Ayrıca kurban bayramlarında yurdun her köşesine götürerek sattıkları hayvanları büyük kazanç sağlar. En başta tarım ve hayvancılıkla uğraşan ağrı halkı halı ve kilim dokumacılığında da çok önemli yer tutar. Rengârenk desenli kendine has yün ve tiftik kilimler Dünyaca ünlüdür.Ağrı Ekonomisi
Ağrı tarım ve özellikle de hayvancılıkla uğraşan bir ilimizdir. Tarım ürünleri; Buğday, arpa, şeker pancarı, pamuk, kendir, pirinç, mısır ve çavdardır. Doğu Beyazıt, Patros ve Tutak’ta sulama projeleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Hayvancılık ise; koyun, keçi, sığır ve mandadır. Dolayısı ile süt ve süt ürünleri ile et konusunda ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Ayrıca yabani hayvanlar ve av hayvanları da çoktur. (Ayı, tilki, kurt, sansar, tavşan gibi)

Sanayi son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Şeker fabrikası, yem ve tuğla fabrikası, et ve balık kurumu tesisleri, peynir- tereyağı fabrikası, un fabrikası ile halı ve kilim dokuma atölyeleri vardır. Çimento, kireç, tuğla, kiremit ham maddeleri ile mermer ve linyit yatakları konusunda yeraltı zenginliklerine sahiptir. Ayrıca; sıcak su kaplıcaları, tuz, maden suyu, ponza taşı, asbest, kükürt gibi zenginlikleri de vardır.

Ağrı’da Evde Yapılabilecek İşler
El dokuma halı ve kilimleri çok ünlü olan Ağrı’nın pek çok evinde oluşturdukları küçük çaplı halı- kilim tezgâhları bulunmaktadır. Ayrıca hayvancılık yapan aileler et, süt ve yan ürünleri ile de kazanç sağlamaktadır.

Ek iş ilanı veren firmalar alt kısımdan yorum bölümünden iş ilanlarını ücretsiz yayınlatabilirler.
Konu İle İlgili Görseller
Ağrı Ek İş İlanları
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap